WE BUILD BRIDGES AND EXTEND HORIZONS - pierwsze spotkanie nauczycieli

Gospodarzem tego spotkania była szkoła Karl-Barthold-Schule w Mönchengladbach w Niemczech (http://www.hephata-bildung.de/karl-barthold-schule.html).
Naszą szkołę reprezentowały p. Ewa Pilarska i p. Agata Zawistowska.

Nauczyciele mieli za zadanie opracować szczegółowy plan pracy w ramach projektu. Spotkanie służyło również wymianie doświadczeń przez nauczycieli pracujących w klasach integracyjnych czy szkołach specjalnych - mieli oni okazję poznać metody pracy z uczniami z dysfunkcjami, które są wykorzystywane w Karl-Barthold-Schule, np. adventure pedagogy, dogoterapię, przeprowadzanie doświadczeń wraz z dziećmi z zespołem Downa, zajęcia terapeutyczne przy użyciu światła i dźwięku, obserwację zajęć dla dzieci autystycznych.

W czasie przerw nauczyciele mieli możliwość obejrzeć pokaz talentów aktorskich uczniów szkoły fundacji HEPHATA (fundacja ta zarządza szkołą). Zostali też poczęstowani posiłkami przygotowanymi przez uczniów szkoły specjalnej (w ramach przygotowywania uczniów do życia w społeczeństwie szkoła prowadzi zajęcia kucharskie oraz zajmuje się usługami z zakresu cateringu).

Nauczyciele pracujący na co dzień w Karl-Barthold-Schule zaprezentowali swoje metody pracy oraz samodzielnie wykonane przez nich pomoce dydaktyczne używane podczas zajęć. tablice takie są umieszczane w salach i mają na celu ułatwienie uczniom zapamiętywania przez stymulację obrazami i symbolami. W szkole znajduje się również "pokój do wyciszania się" - specjalna przestrzeń, w której uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym mogą spędzać czas.

W ramach zajęć z adventure pedagogy sami nauczyciele mieli za zadanie zbudować most (który jest symbolem całego programu) według projektu Leonarda da Vinci, do budowy którego nie użyto ani jednego gwoździa.
Efekty pracy nauczycieli można podziwiać na załączonych zdjęciach.

Visitor IP : 3.144.96.159 1 Unknown - Unknown