Uczniowie kl.IIIb „Razem dla Autyzmu”.

Dnia 02 kwietnia w naszej klasie IIIb obchodziliśmy  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu  wszyscy, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami  przyszliśmy do klasy ubrani na niebiesko lub mieliśmy niebieski element naszego stroju.

Podczas zajęć przeprowadziliśmy piękną i niezwykle ciekawą „lekcję” o autyzmie. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy w końcu Pani Paulina   powie nam  dlaczego właśnie kolor niebieski symbolizuje autyzm. Okazało się, że tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kolor niebieski jest niezwykle głębokim kolorem, który symbolizuje spokój, zaufanie i otwartość. Ten inspirujący kolor może mieć mnóstwo różnorodnych odcieni…tak samo jak ubrania uczniów – każdy był ubrany na niebiesko, ale wszyscy się od siebie jednak różniliśmy. Tak samo jest z  właśnie z osobami z autyzmem. Każdy z nich ma zaburzenie ze spektrum autyzmu, ale każdy z nich jest inny.

Obejrzeliśmy niezwykle ciekawą historię  Marii – dziewczynki  z ASD. Razem  przeżyliśmy podróż, jaką przebyła mała bohaterka, by móc spokojnie żyć w swoim zaplanowanym świecie. Poznaliśmy symboliczny sposób komunikowania się Marii – piktogramy, plan aktywności, który ułatwiał jej codzienne funkcjonowanie,  a także jej „supermoce”, których każdy z nas może jej pozazdrościć.

Potrafimy określić cechy charakterystyczne dla dzieci z ASD, ich trudności, niezwykłe możliwości, sposoby na radzenie sobie w ciężkich dla nich sytuacjach, a także porady, które ułatwią im pomoc kolegom i koleżankom ze spektrum autyzmu.

Mieliśmy też możliwość zapoznania się z twórczością Janka, chłopca ze spektrum autyzmu, który jest kuzynem naszej uczennicy. Książeczka, którą napisał, bardzo nam się podobała. Gratulujemy pomysłu, żartobliwych, humorystycznych i zaskakujących opisów. Czekamy na ciąg dalszy historiiJJJ. BRAWO!!!

Na koniec były zabawy, drama, gry które przybliżyły nam ten niezwykły świat! W grupach stworzyliśmy piękne plakaty dotyczące w/w tematyki. Wiemy już czym jest niepełnosprawność , szacunek, empatia czy tolerancja. Potrafiliśmy też odszukać w sobie nasze…… „supermoce”!!!   Każdy z Nas jest piękny, wyjątkowy i …inny, ale  dzięki temu nasz świat jest taki niezwykle bogaty i ciekawy!

Ten dzień był wyjątkowy, bo …………………My jesteśmy WYJĄTKOWI!!!!!!!!

Warto przeczytać:

Luke Jackson: „Świry, dziwadła i Zespół Aspergera”.

Ellen Notbohm: „10 rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem”

Daniel Tammet: „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera”.

Uczniowie kl.IIIb

wraz z p. Pauliną i p.Kają

Znalezione obrazy dla zapytania autyzm obrazy

Tydzień1970